Kto jest najlepszym trenerem boksu na świecie? Dyskusja trwa nieustannie! Przeczytaj poniższy tekst i odkryj których trenerów można uznać za najwybitniejszych!
W artykule przedstawiam RANKING 3 NAJLEPSZYCH NA ŚWIECIE CUTMANÓW BOKSU oraz ZESTAWIENIE 10 NAJLEPSZYCH TRENERÓW BOKSU NA ŚWIECIE! Zapoznaj się z nim a dowiesz się, kto rządzi obecnie w bokserskich narożnikach!
Na deser zaserwuję dwa rankingi: 5 NAJLEPSZYCH TRENERÓW WSZECHCZASÓW oraz 3 NAJLEPSZYCH POLSKICH TRENERÓW BOKSU W HISTORII! Zobacz czy zgadzasz się z zestawieniami. Miłej lektury!
Ranking najlepszych obecnie żyjących trenerów boksu na świecie
Wielka piątka:
- Ignacio Nacho Beristain – król jest tylko jeden. Urodzony w 1939 roku w Meksyku trener, który prowadził wielu bokserów do tytułów mistrzowskich. Kogo dokładnie? Marqueza, Vargasa, Chaveza, Salgado, Romana, Gonzaleza, Arce, De la Hoyę, Zaragozę, Lopeza… Same nazwiska zawodników, których trenował stawiają go w roli absolutnego cesarza boksu zawodowego. W Meksyku jest chodzącą legendą. Powiedzieć o nim, że zna się na boksie to nic nie powiedzieć. Beristain jest nie tylko najlepszym trenerem chodzącym obecnie po planecie. On jest już za życia zaliczany do elity trenerskiej wszechczasów. Sto lat Nacho!
2. Freddie Roach – fantastyczny trener bokserski. Mistrz ostatnich dwóch dekad. Wielokrotny triumfator konkursu na trenera roku wg The Ring. Wielu stawia go jako wzór nie tylko dziś ale i w całej historii boksu. Jego najlepszym zawodnikiem, jak sam przyznaje był Manny Pacquiao. Dalej aktywny, mimo problemów zdrowotnych. Wiedza bokserska na wagę złota. Roach jest obecnie najbardziej znanym trenerem boksu na świecie. Prowadzi słynny Wild Card Boxing Gym. Bardzo medialny, lubiany przez rzeszę fanów boksu na świecie.
3. Anatoly „Papachenko” Lomachenko – ojciec sukcesów dwóch wybitnych Ukrainców: syna V. Lomachenki oraz rodaka O. Usyka. Powielenie wielu schematów u obu panów potwierdza jego niesamowite umiejętności trenerskie. Słynie z nietypowych metod treningowych, jak żonglowanie, zadania matematyczne podczas treningu bokserskiego czy nurkowanie pod wodą. Innowacyjne podejście do boksu. Można by rzec, że w zgodzie z metodologią Papachenki to mózg jest ważniejszy od mięśni w boksie!
4. Eddy Reynoso – wieloletni trener Saula Canelo Alvareza. Zwycięzca konkursu na trenera roku 2021 wg magazynu The Ring. Te dwa fakty w zupełności wystarczą żeby być na tej liście… Ale dodajmy jeszcze jeden: trenował bagatela – 35 mistrzów świata. Robi wrażenie? Jeśli nie to warto obejrzeć jego tarczowanie – robi robotę jak mistrz!
5. Abel Sanchez – Meksykański trener kojarzony przede wszystkim z Giennadijem Golovkinem i Muratem Gassijevem. Prowadził wielu mistrzów świata. Nie jest może jakiś spektakularny ale ma patent na zdobywanie ważnych pasów. Jest zabójczo skuteczny.
Miejsca 6-10:
6. Robert Garcia – trenował wielu naprawdę dobrych pięściarzy, jak np. N. Donaire, czy M. Garcię. Jednak to co zrobił z Riosa czy jak ewoluował Maidanę to istny majstersztyk. Właściciel Garcia’s Boxing Academy potrafił świetnie przygotować Joshuę do rewanżu z Usykiem. Można by rzec, że zrobił wszystko co mógł żeby Joshua miał jakiekolwiek szansę zbliżyć się do Ukraińca. Niewielu trenerów ma taki dar szybkich transformacji i ulepszeń taktycznych. To się ceni!
7. Derrick James – zaanonsowany na początku 2023 roku jako nowy trener Joshuy. Anglik ma potężne wsparcie finansowe więc wybiera najlepszych, jak widać teraz pora na Jamesa. Kogo prowadził Amerykanin? M.in. Spence`a Jr. oraz J. Charlo. Trener roku 2017 wg The Ring. Ma potencjał aby w przyszłości zgarnąć wszystko! Na pewno będzie rywalizował z Robertem Garcią o miejsce na tronie w światowym boksie.
8. Brian „BoMac” McIntrye – Prowadzi Terence`a Crawforda niemal od dzieciństwa. I tu pojawia się pytanie, co byłoby gdyby Crawford miał innego trenera? Czy mógłby być jeszcze lepszy? Jest to w ogóle możliwe? Brian jest nietypowym trenerem, miły, wyluzowany, bazujący na luźnych, przyjacielskich relacjach z podopiecznymi. To taki pocieszny grubasek. Przegrał większość swoich zawodowych walk, był naprawdę miernym bokserem. Niech jednak nie zwiedzie Cię jego postura i rekord. Ma naukowe podejście do sportu. Pisze książki o detalach technicznych w boksie, prowadzi bardzo klarowne instruktaże video, ogólnie robi dobrą robotę jako trener. Jest urodzonym nauczycielem. Generalnie trzeba powiedzieć, że zna się na tym czym się zajmuje a Crawford jest tego znakomitym potwierdzeniem…
9. Virgil Hunter – Trenował Warda, Joshuę, Khana, Witherspoona, Buatsiego. Jego największym sukcesem jest obcowanie z mistrzem D. Andrade. Znalazł się na liście, ale obiektywnie trzeba stwierdzić, iż wiele brakuje mu do pozostałych graczy z wyższych miejsc…
10. Tomasz Dylak – jedyny polski akcent w zestawieniu. Symbolicznie w rankingu, ale uważam, ze warto szanować to co nasze. Nie sposób nie docenić szczerze ciężkiej pracy i ambicji trenera z Gostynia. Pokorny, pełen pasji i doświadczony mimo wieku Dylak z sukcesami prowadził juniorską i seniorską kadrę żeńską. Dzięki triumfom na Mistrzostwach Europy (Rygielska, Wójcik, Jancelewicz) pisze on historię polskiego boksu. Obecnie sukcesów w polskim boksie jest jak na lekarstwo, zatem każde podium, choćby te ME, należy docenić. Warto docenić także bogatą wiedzę trenera od przygotowania motorycznego – Jakuba Sawickiego. Również trenuje on kadrę żeńską. Cały team robi świetną, bardzo profesjonalną robotę! Jeśli polski boks będzie ewoluował dzięki tak zdolnym ludziom, to za jakiś czas znów wyjdziemy ze średniowiecza i doczekamy się polskich mistrzów! Niecierpliwie czekamy na sukces olimpijski w przyszłości Panowie. Wydaje się, że para tak znakomitych i ambitnych trenerów jest w stanie kiedyś nam go zapewnić! Trzymamy kciuki!
Ranking najlepszych obecnie cutmanów
- Jacob Duran
- Russ Anber – dodatkowo założyciel słynnej marki bokserskiej RIVAL
- James Michael Bazzel
W przeszłości legendą tamowania ran w ringu był Chuck Bodak. Zmarły w 2009 roku. Był on cutmanem 50 bokserskich legend, takich jak: R. Marciano, M. Ali, E. Holyfield, J.C. Chavez. Historycznie patrząc – absolutny król zdewastowanych bokserskich twarzy!
Top 5 najlepszych trenerów w historii boksu
Każdy z niżej wymnienionych trenerów jest absolutną legendą boksu. Wymienianie i porównywanie ich podopiecznych byłoby bezcelowe. Otóż są wśród nich tacy pięściarze jak Ali, Foreman, Frazier, Tyson, Hearns, Kliczko, Norton, Lewis, Holmes, Bowe, Berbick i wielu innych doskonałych pięściarzy. Każdemu przypisalibyśmy zatem kilku wybitnych mistrzów bokserskich. Każdy ma swoje postrzeganie ich indywidualnych dokonań. Autorski ranking przedstawia się następująco:
Emanuel Steward – cesarz narożnika
2. Angelo Dundee
3. Eddie Futch
4. Gill Clancy
5. Lou Duva
Uwzględniając żyjących trenerów ranking wyglądałby następująco:
Top 3 najlepszych polskich trenerów boksu
1. Feliks „Papa” Stamm
Niezaprzeczalny numer jeden w zestawieniu. Urodzony w 1901 roku w Kościanie ojciec polskiej myśli szkoleniowej. Strateg, analityk, miłośnik sportu. Siedmiokrotny uczestnik igrzysk olimpijskich z drużyną narodową. Dowodził kadrą w 130 meczach międzypaństwowych. Znany z tego, że miał ojcowskie podejście do podopiecznych – stąd przydomek Papa. Określany najczęściej po prostu jako dobry człowiek. Niewątpliwy mistrz analiz i metod treningowych. Wybitny umysł, rozumiał sport lepiej niż wszyscy wokół. Trener numer jeden w historii polskiego boksu. Królem rankingu jest Stamm a potem długu, długo nic… Niestety…
2. Zbigniew „Piskorz” Pietrzykowski
Uczeń Stamma, 11-krotny mistrz Polski w boksie. Zdobywca 3 medali olimpijskich. 4-krotny mistrz Europy. Wybrany do listy jako najwybitniejszy z kontynuatorów mistrzowskiej strategii Pappy Stamma. Największy polski trener nadał mu przydomek „Piskorz” ponieważ niesamowicie poruszał się w ringu. Po zakończeniu kariery w 1968 trenował m.in. takie kluby jak: BBTS, GKS Katowice, Wisła Kraków. Uczył mistrzowskiego boksu przez wiele dekad. Wyszkolił wielu dobrych zawodników. W ringu stawał z Muhammadem Alim i Laszlo Pappem i to umiejętności zdobywane w walkach z największymi przekazywał młodym adeptom boksu. Był również członkiem zarządu PKOl.
3.Andrzej Gmitruk
Popularny, wybitny, charyzmatyczny trener polskich zawodowców. Współpracował m.in. z Andrzejem Gołotą, Tomkiem Adamkiem, Maciejem Sulęckim, Dariuszem Michalczewskim, Mateuszem Masternakiem. Trenował w ostatnich latach bezapelacyjnie najlepszych polskich bokserów zawodowych. Znał ring jak własną kieszeń. Był postacią niezwykle medialną. Często dzielił się ekspercką wiedzą. Odważny, stanowczy i skuteczny. Dziś brakuje takich zdecydowanych bojowników z autorytetem. Nie walczył nigdy oficjalnie w ringu (choć podobno kiedyś stoczył jakąś walkę w Skandynawii). Oficjalnie jednak nie był bokserem. Był natomiast świetnym trenerem a to duża różnica. Gmitruk wiele razy udowadniał swój fach i znajomość tematu.
Obecnie warto zwrócić uwagę na dwóch trenerów pracujących w Polsce. Są to: Fiodor Łapin oraz Andrzej Liczik. Urodzeni są odpowiednio w Rosji i na Ukrainie więc nie zostali uwzględnieni w rankingu.
Z osób dziś związanych z polskim boksem warto docenić szczególnie wysokie umiejętności i wiedzę doświadczonych: Ireneusza Przywary, Władysława Maciejewskiego, Krzysztofa Kossedowskiego, Bogdana Gajdy i dr Dariusza Karpińskiego. Każdy z wyżej wymienionych znawców tematu wyszkolił mnóstwo adeptów ringowej szermierki na pięści.
Podsumowanie
Dowiedziałeś się którzy trenerzy i cutmani wymiatają w bokserskiej ruletce. Poznałeś pięciu najlepszych trenerów w historii boksu. Wiesz którzy polscy trenerzy wznieśli się na wyżyny pięściarskiej edukacji.
Masz prawo (a nawet obowiązek) myśleć inaczej i nie zgadzać się z tymi rankingami. Zaznaczam, że to subiektywne podejście autora. Pamiętaj, warto mieć swoje zdanie, tak w życiu, jak i w boksie! Bądź mężczyzną odważnym jak Kopernik! W ringu i poza nim!
Jeśli tekst przypadł Ci do gustu to zapraszam serdecznie do zapoznania się z innymi wpisami na blogu. Wiedzę bokserską poszerzysz klikając tutaj! Znajdziesz w nim między innymi teksty o rozgrzewce bokserskiej, diecie boksera oraz skutecznej pracy nóg w ringu.
Pozdrawiam,
Dawid
All rights reserved.
Kopiowanie powyższego artykułu oraz pozostałych tekstów na blogu www.piskorzboxing.pl/blog bez wskazania źródła w przypisach, będzie każdorazowo traktowane jako nieprzestrzeganie prawa własności intelektualnej!