W poniższym artykule zapoznamy się z wybranymi markami produkującymi sprzęt bokserski.
Dowiesz się z niego z jakiego kraju pochodzi dana marka, jaki asortyment oferuje, jaką jakością cechują się jej produkty oraz którzy sportowcy ją reprezentowali. Kompendium marek bokserskich powstało z uwagi na fakt, iż często spotykałem się z pytaniami typu:
„Jakiej marki rękawice bokserskie kupić?”
„Które tarcze będą najlepsze?”
„Jaki kask do sparingów dobrać, czy może być firmy XYZ?”
„Czy te buty bokserskie XYZ są dobre?”
Jakie rękawice kupić?
U jakiego producenta znajdę wytrzymały worek bokserski?
Jakie tarcze okażą się najbardziej profesjonalne?
Obuwie, owijki, kask, suspensor, szybkościówka, ochraniacz tułowia trenera – jakie kupić?
Jeśli powyższe pytania absorbują Twoją uwagę, to ten artykuł jest z pewnością dla Ciebie!
Z tekstu dowiesz się jakie marki bokserskie wybrać, żeby cieszyć się przystępną ceną, dobrą relacją cena/jakość albo niesamowitą jakością wykonania. Ponadto zapoznasz się z radami, których produktów należy bezwzględnie unikać.
Przeczytaj poniższy tekst a wybór stanie się zdecydowanie łatwiejszy!
Zaznaczam, że artykuł nie jest sponsorowany. Każda informacja w nim zawarta wynika z doświadczenia wynikającego z obcowania z danym sprzętem autora, bądź z opinii jakie o konkretnym sprzęcie usłyszał od osób trzecich (również związanych z boksem).
Artykuł nie ma na celu zachęcenia do zakupu produktów wybranych marek. Autor ma jedynie na celu przybliżenie Czytelnikom podstawowych faktów o markach i ułatwienie wyboru właściwego sprzętu bokserskiego.
Wiedz co kupujesz i za co płacisz! Uświadom sobie na co zwracać uwagę żeby nie dać się naciągnąć wszechobecnej komercji i krwiożerczemu dążeniu do maksymalizacji zysków przedsiębiorców za wszelką cenę.
Do dzieła!
Marki bokserskie
Winning
Japońska, absolutnie topowa marka bokserska. Właściwie każdy bokser ją zna i ceni. Sprawdza się idealnie szczególnie jako zestaw sparingowy.
Co cechuje sprzęt Winning? Jest on bardzo bezpieczny w użytkowaniu. Dobra amortyzacja ciosów, świetna ochrona twarzy, fantastyczne profilowanie. Jakość, jakość i jeszcze raz jakość. To bezwzględnie najwyższa bokserska półka.
Niestety Winning to nie same zalety – ma jedną potężną wadę, którą jest cena produktów… Jednak wytrzymałość, jakość skór, szwów i wypełnienie jest niezwykle wysokich lotów. Na profesjonalnym poziomie to sparingowy „must have”.
Obejrzyj jakikolwiek sparing na wysokim poziomie a prawdopodobieństwo zobaczenie zestawu sparingowego Winning u któregoś z bokserów jest niemal 100%! To po prostu najbezpieczniejsza marka bokserska na świecie, dająca komfort podczas treningu. Japońska perfekcja w każdym calu.
Z uwagi na doskonałą amortyzację i ochronę, rękawice Winning nazywane bywają „boxing pillow”, czyli bokserską poduszką. Trzeba przyznać, że Japończykom ciężko dorównać w tym względzie.
Marki bokserskie o renomie Winning próżno jednak szukać w Polsce. Oryginalne rękawice Winning możesz ściągnąć z Azji, jednak uważaj na podróbki, jest ich zatrważająca liczba! Dla fana boksu zakup wart każdych pieniędzy.
Cleto Reyes
Meksykańska marka rodzinna, nierozerwalnie związana z boksem latynoskim. Ikoniczne wręcz rękawice Cleto Reyes w kolorze „classic red” są kultowym produktem tej marki. Wielokrotnie występował w nich na ringu legendarny mistrz wielu kategorii wagowych, piekielnie szybki Manny Pacquiao.
Warto zaznaczyć, że oficjalne rękawice do walki Cleto Reyes są uznawane za tzw. „puncherskie”. Często wybierają je zawodnicy ofensywni, bazujący na mocnym ciosie i ruchliwej obronie. Tradycyjnie są po prostu wypełniane lateksem i ciosy w nich „ważą” więcej. Jednak nie amortyzują one aż tak jak np. Winningi. Dlatego też rzadko zobaczymy je w sparingach a często w ringu na gali bokserskiej. Oczywiście Cleto Reyes ma w swojej ofercie również zestawy sparingowe, ale nie są one tak perfekcyjne jak te od firmy Winning. Sugeruję zakup wyższego suspensora. Co do kasku to lepszy będzie ten z ochroną nosa oraz wolną przestrzenią na brodę (umożliwia pochylenie jej i obranie właściwej pozycji walki).
Cleto Reyes produkuje słynne na cały świat rękawice bokserskie, ale także kaski, suspensory, worki, szybkościówki, gruszki, tarcze, ochraniacze tułowia itp. Asortyment przedsiębiorstwa jest stricte bokserski, klasyczny, mało zróżnicowany. Bez fajerwerków, raczej siła w minimalizmie.
Markę Cleto Reyes wybierali tacy bokserzy jak: Julio César Chávez, Mike Tyson, Sugar Rey Leonard, Oscar de la Hoya, wspomniany Manny Pacquiao, Laila Ali, Pernell Whitaker, Muhammad Ali.
Produkty obecnie bardzo popularne. Cechują się wysoką jakością wykonania, bardzo dobrą jakością użytych skór i wytrzymałością. Cleto Reyes to symbol jakości i meksykańskiej agresji w boksie.
Grant
Marka-symbol boksu na najwyższym poziomie. Floyd Mayweather był wieloletnim symbolem przedsiębiorstwa, który wybił je na poziom K2. Nie produkują masowo, ich akcesoria są w pełni profesjonalne, indywidualne. Używają ich właściwie tylko topowi bokserzy. Właściwie niedostępne dla pasjonatów czy amatorów. Potwornie drogie, przeznaczone głównie do walk. Robią jednak także świetny sprzęt do treningów.
Grant to bokserski Święty Graal. Co prawda możesz mieć ich rękawice, ale to nie będą te same Granty, w których walczył Money, Bivol, Haney, Wilder, Charlo, GGG, Garcia, Adamek, Kliczko, Roy Jones i inni wielcy pięściarze. Kupisz same logo. Uważaj na ogólnodostępne podróbki – nie są warte praktycznie nic.
Chcesz mieć sprzęt Granta? Stań do walki o mistrzostwo świata w boksie, wówczas dostaniesz rękawice za darmo. To najłatwiejsza droga żeby nie naciąć się na podróbki.
Rival
Kanadyjska marka bokserska. Założona w 2003 roku przez fenomenalnego analityka bokserskiego, cutmana, trenera i biznesmena Russa Anbera. To w jak ekspresowym tempie Rival urósł do światowej potęgi w swojej branży jest absolutnym fenomenem ekonomicznym. Anber wzniósł przedsiębiorstwo na marketingowe wyżyny. Nie odbyło się to jednak za sprawą utraty jakości. Russ Anber stworzył doskonałą hybrydę boksu i ekonomii.
Markę reprezentowali najlepsi bokserzy ostatnich lat, z reguły sportowcy z którymi bezpośrednio współpracował Russ. Lomachenko, Joshua, Thurman, Beterbiev, Rivas, Serrano to skalpy Rivala. Jednak najwięcej Rival niewątpliwie zawdzięcza Usykowi, który w ich rękawicach zdobywał największe laury w boksie światowym. Sparingi też odbywa on w imponującej „zbroi” Rivala.
Produkty Rival to najwyższa jakość w boksie. Materiały znakomitej jakości, dokładność wykonania. Ponadto, Rival jest utożsamiany z największą obecnie innowacyjnością w boksie. Robią potężne, bezpieczne pancerze trenerskie, opływowe rękawice, bezpieczne, świetnie dopasowane kaski i suspensory.
Bezdyskusyjną zaletą jest fakt, że asortyment Rivala jest dostępny w polskiej dystrybucji. To bez wątpienia najlepszy produkt bokserski możliwy do nabycia w naszym kraju. Jeśli chcesz mieć sprzęt z najwyższej bokserskiej półki, bez szukania zagranicą, to zdecyduj się na produkty Rivala.
Rival jest bardzo popularny także na polskich galach bokserskich. Ekspansja marki jest niesamowita, nie tylko w Ameryce ale także w Europie.
Paffen Sport
Europejska marka bokserska powstała w 1988 roku. Dystrybucja obecna również na polskim rynku, co jest dość rzadkie jeśli chodzi o dobre jakościowo produkty bokserskie. Dzięki temu, że to marka europejska, dość łatwo można nabyć ich produkty na naszym rynku. Cena nie jest zatrważająca. Jakość bardzo dobra/dobra. Relacja ceny do jakości niesamowita. Za nieduże pieniądze można kupić porządny suspensor, bardzo dobre rękawice, ochraniacze na zęby, strój sportowy, różne wersje kasków.
PS to również raj dla trenerów. Szukasz bandaży, nożyczek, butelek na wodę, stojaka do owijania dłoni, żelazka do skóry, różnych tarcz i kijów treningowych – Paffen daje ci dość duże możliwości.
Asortyment marki jest typowo nastawiony na sporty walki, jednak to boks jest dla nich priorytetem. W opisie przedsiębiorstwa znajdziemy informację, że nastawieni są na wysoką jakość produktów oraz na indeks cena/jakość. Potwierdzam, że tak jest w rzeczywistości.
Paffen Sport tworzy produkty dla profesjonalistów ale także tańsze – dla hobbystów. Mają różne wersje cenowe, dość mocno różniące się jakością wykonania. Mogę przyznać, że rękawice Paffena potrafią różnić się jakością, choć z reguły nawet te tańsze wersje trzymają dobry standard.
Kto w ringu reprezentował Paffen Sport? Najmocniej kojarzymy z tą marką legendarnych ukraińskich braci Kliczko, Dariusza Michalczewskiego oraz Arthura Abrahama. Obecnie z pewnością pamiętamy ikoniczne zielone rękawice Paffena, w których rzekomo Tyson Fury schował tony żelastwa w walkach z Wilderem (według Amerykanina, Fury bił jak młot). W czerwonych Paffenach z kolei Fury rozprawiał się z ukraińskim mistrzem Władem Kliczko.
Wśród polskich profesjonalnych bokserów zestaw sparingowy Paffena jest bardzo popularny. Zobaczymy w nim Fiodora Czerkaszyna, Przemysława Zyśka i wielu mniej znanych mistrzów Polski w boksie. W suspensorze Paffena sparował ostatnio nasz mistrz nokautu Rafał Wołczecki. W oficjalnych rękawicach Paffena walczyli z kolei m.in. Mateusz Masternak, Krzysztof „Diablo” Włodarczyk oraz Krzysztof „Główka” Głowacki.
Everlast
Najstarsza marka bokserska na świecie. Założona w 1910 w Nowym Jorku. Praktycznie każdy adept, rozpoczynając swoją drogę w świecie sztuk walki ma przekonanie, że to najwspanialsza bokserska marka. Wynika to z ogromnej popularności marki i jej potężnego zaangażowania w marketing.
Młodzi ludzie widzieli uniki i moc Mike`a Tysona w czarnym kasku Everlast, popisy Aliego w białych spodenkach Everlast, bomby Andrzeja Gołoty oraz Władimira Kliczki w czerwonych rękawicach Everlast. Podziwiali Rocky`ego Balboe w spodenkach, kasku i rękawicach Everlast. To wszystko po prostu musi działać na wyobraźnię przyszłego boksera. No przecież zacząłeś trenować boks jak naoglądałeś się filmów z serii Rocky, urywków walk Tysona i Muhammada Aliego albo wstawałeś na Gołotę o 3 w nocy. Czyż nie? Dlatego zakup produktu Everlast jest właściwie oczywisty. Ale czy słuszny? Odpowiedź brzmi: to zależy.
Obecnie marka jest bardzo skomercjalizowana. Drastycznie obniżyła loty i produkuje wiele słabych jakościowo produktów. Jednak nie oznacza to, że nie robią też „dobrej roboty”.
Everlast ma trzy półki cenowe, Jedną totalnie komercyjną, supermarketową, bardzo słabą, której trzeba bezwzględnie unikać. Drugą zdecydowanie lepszą, jakościowo w miarę ok, choć też ma swoje wady. Trzecia półka to top dla profesjonalistów, ta już zasługuje na dużą atencję. Jednak najdroższe produkty Everlasta są praktycznie niedostępne dla trenujących boks z zamiłowania więc raczej odpuśćmy sobie planowanie tego zakupu. Najpewniej natkniemy się na gorszy, komercyjny produkt, dedykowany na polski rynek.
Rozprute szwy, słaba jakość skór, odpadające napisy – to tylko niektóre mankamenty, z którymi spotkałem się w dość drogich produktach Everlast. Nie mówiąc już o ich najtańszych produktach, tych po prostu nie kupujmy.
W przypadku dzisiejszego Everlasta płacimy za wieloletnią promocję i logo, nie za jakość. Śmiem twierdzić, że jest wiele lepszych zamienników. Niemniej jednak Everlast na zawsze pozostanie w pamięci jako marka-symbol boksu. Niech tak pozostanie!
Green Hill
Ta, nie tylko bokserska marka, robiąca sprzęt do MMA, judo, sambo, istnieje od 1965 roku. Trzeba przyznać, że mają świetny stosunek ceny do jakości. Produkty Green Hill są tanie i nie najgorsze. Oczywiście, np. wypełnienie rękawic Green Hill pozostawia naprawdę wiele do życzenia, jednak za tak niską cenę trudno o produkt klasowy. Jeśli otworzymy rękawice dowiemy się, że są mało profesjonalnie wykonane.
W świecie bokserskim dość lubiana i uznana marka, może nie na całym świecie ale w Polsce na pewno tak.
Rękawice Green Hill są bardzo popularne w klubach bokserskich, wśród amatorów (kontrakty na walki amatorskie w Polsce, certyfikat AIBA). Warto zwrócić uwagę na ich bardzo ciekawe, niespotykane profilowanie. Rękawice są duże, dzięki lekkiemu wypełnieniu. Bezpieczne, wykonane ze skóry naturalnej. Łatwe do obrony podwójnym blokiem krótkim. Najpopularniejsze są naturalnie te czerwone i niebieskie – z uwagi na boks amatorski.
Suspensorium i kaski podobnie – tanie i stosunkowo dobre dla rozpoczynających przygodę z boksem. Profesjonaliści z reguły już idą nieco wyżej, ale też często można spotkać zawodowców trenujących w Green Hillu.
Green Hill oferuje też w sprzedaży tanie żelazka dla cutmanów, owijki oraz szczeki bokserskie. Warto zwrócić szczególną uwagę na ikoniczne w amatorskim boksie rękawice Green Hill Tiger.
Leone 1947
Włoski rodzynek w zestawieniu. Jak się okazuje Włosi potrafią robić nie tylko ubrania ale też sprzęt bokserski. Leone to kolejna, obok Paffena i Green Hilla, tańsza ale typowo bokserska alternatywa dla droższych marek takich jak Winning, Grant czy Cleto Reyes. Włosi są przystępni cenowo, mają pokaźny asortyment (typowo bokserski).
Umożliwiają oni np. zakup profilowanych worków bokserskich, a nawet wodnych worków o kształcie gruszki. To istotne z punktu widzenia polskiego boksera, ponieważ łatwo można nabyć ich produkty przez polską dystrybucję (co jest unikatowe jeśli chodzi o średnią oraz wysoką półkę cenową sprzętu i akcesoriów bokserskich).
Wśród wspomnianych jakościowych, skórzanych worków na polskim rynku, jedynie Green Hill i Paffen Sport ma tak bogaty wybór i łatwą dostępność (choć z tym bywa różnie). Everlast też potrafi mile zaskoczyć, chociaż ta marka już mocno obniżyła standard worków/szybkościówek w porównaniu do GH, PS czy właśnie Leone.
Leone robi też estetyczne rękawice, tarcze, odzież sportową. To taki typowy bokserski średniak, ale na polskim rynku na pewno pozytywnie się wyróżnia. Chociażby jakością skór czy designem.
Markę Leone swego czasu namiętnie promował Maciej „Polish Canelo” Myszkin.
Venum
W boksie Venum kojarzy się z Lomachenką i to właściwie tyle. Wypuścili oni nawet masowo produkowaną linię Venuum LOMA. Marka jednak króluje głównie w MMA.
Jest to znana marka, szczególnie skierowana właśnie do zawodników MMA i to jej największy rynek zbytu. W boksie raczej niszowa, chociaż też spotykana (podobnie jak rodzynki z Muay Thai: Twins, Fairtex czy King).
Jeżeli rozważasz zakup sprzętu Venum to skup się na rękawicach, suspensorze, kasku i odzieży technicznej. Przystępna cenowo, średnia półka. Choć ich bardziej profesjonalne produkty potrafią być też dość drogie. Polecana raczej zawodnikom walczącym w klatce niż bokserom. Chociaż jeśli boksujesz, warto rozważyć zakup, mają niezłą jakość i bardzo dobrą relację cena/jakość.
Under Armour
UA robi świetną odzież techniczną. Młoda, szybko rozwijająca się marka. Dziś już bardzo skomercjalizowana, jednak dalej trzyma jakość. W boksie promowana przez A. Joshuę. Szczególną uwagę zwrócić można na bokserskie buty Under Armour oraz strój treningowy. Kompresja i oddychanie skóry to ich drugie imię. Podeszwy butów robią bardzo dobre (a to w boksie niesamowicie ważny aspekt).
Under Armour nie jest na takiej fazie rozwoju jak Adidas czy Nike, więc warto to wykorzystać. Ich priorytetem pozostaje jeszcze jakość produktu (co z biegiem lat na pewno zacznie drastycznie spadać – takie są nieszczęsne prawidła dzisiejszej mało etycznej ekonomii).
Warto podkreślić, że UA robi bardzo dobre skarpety dla sportowców. Amortyzują one stopę, oddychają, są po prostu świetne.
UA stawia na innowacyjny, profesjonalny produkt dedykowany dla sportowców.
Adidas
Bardzo znana marka, chyba najpopularniejsza w całym zestawieniu. Adidas słynie z bardzo szerokiego asortymentu sportowego. Nie specjalizuje się w jednej dziedzinie, od lat stara się przejąć wiele rynków. Bardzo komercyjna marka, choć produkty ma naprawdę niezłe.
Boksersko Adidas słynie z rękawic i kasków dla amatorów. W Polsce to bardzo popularny wybór wśród młodzieży trenującej boks. Profesjonaliści raczej nie używają rękawic, kasków, suspensorów adidasa. Czasem w klubach obecne są worki i szybkościówki Adidas (choć są dość przereklamowane).
Jeżeli chodzi o boks to Adidas zasługuje na pochwały jedynie za obuwie, które robi naprawdę niezłe. Buty Adidasa są bardzo lekkie i cechują się dość dobrym kompromisem przyczepności do możliwości rotacji. Nieco słabiej stabilizują kostkę, ale to kwestia kompromisu (lekkość vs ochrona). Kolejne spostrzeżenie na temat obuwia Adidas, którym mogę podzielić się z Czytelnikami jest takie, że starsze wersje były bardziej toporne i lepiej chroniły staw skokowy. Dzisiaj Adidas kładzie nacisk na oddychanie stóp i jak najniższą wagę.
Adidas daje bogactwo wyboru dresów treningowych i na nie z pewnością warto zwrócić uwagę. Chcesz być jak Floyd Mayweather Jr? Odziej się w dres Adidasa!
Necalli
Meksykańska marka bokserska. Asortyment ciekawy acz bardzo klasyczny – jak w większości meksykańskich marek. Dość dobra jakość produktów, mocna skóra naturalna to główne cechy Necalli. Prostota, minimalizm, wytrzymałość, bokserska klasyka – tak w skrócie można opisać ich produkty. Kto kocha bokserski oldschool wybiera zazwyczaj takie marki jak Cleto Reyes, Grant, Gill, czy Necalli.
Necalli pozostaje wierne meksykańskiej manii do naśladowania Cleto Reyes, jakby nie było nic innego poza Meksykiem. Jednak to sprawdzona metoda. Trzeba jednak przyznać, że ich produkty w porównaniu z polskim rynkiem, robią duże wrażenie. Meksyk to po prostu inna liga bokserska, oni zupełnie inaczej podchodzą do tego sportu. Bardziej jak do religii niż do zwykłej dyscypliny sportowej.
RDX
Marka RDX proponuje bardzo szeroki zakres asortymentu sportowego. Od sprzętu bokserskiego i do MMA, poprzez akcesoria do jogi, domowej siłowni, skończywszy na ubraniach. Wybór jest bardzo duży. Zakres cenowy bardzo zróżnicowany, oferują produkty tanie i niezbyt jakościowe, ale także te z wyższej półki, kilkukrotnie droższe. Mają produkty bokserskie z linii pro, to już dość dobre akcesoria.
RDX reklamuje się jako dostarczyciel wyjątkowej jakości, czy jest to prawda? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Jeśli chodzi o różnorodność i bogactwo wyboru to jest klasa sama w sobie, natomiast co do jakości – bywa różnie. Generalnie – przedsiębiorstwo z potencjałem, ale raczej nie podbije światowego pięściarstwa.
Jeśli jednak szukasz jakiegoś nietypowego worka bokserskiego, tarczy, skakanki, sprzętu do siłowni, tanich rękawic w kolorowe kwiaty, mocnego pancerza to na pewno warto rozważyć tą markę.
Empire Pro
Marka zajmująca się głównie dostarczaniem na rynek towarów do ochrony dłoni. Taśmy, bandaże, owijki, plastry, opaski wchłaniające pot. To przedsiębiorstwo specjalizujące się w profesjonalnej protekcji bokserskich dłoni. W ofercie mają też worki bokserskie, kaski i suspensory, jednak to nie jest ich specjalność.
To bardzo specjalistyczna marka, oferuje bardzo okrojony zakres produktów. Ale, jak mawiał ekonomista Adam Smith, specjalizacja daje największy efekt. Warto wybierać marki specjalizujące się w jednym, niż te oferujące wszystko (i nic).
Jak chcesz robić boks na poziomie, musisz znać takie specjalistyczne marki jak Empire Pro. Dotyczy to każdego sekundanta i cutmana.
Hayabusa
Założona w 2006 roku japońska marka. Funkcjonuje w myśl filozofii Kaizen – nieustannego rozwoju i ulepszania. Przedsiębiorstwo kreuje produkt raczej wysokiej jakości, bardzo innowacyjny, niemający nic wspólnego z bokserską klasyką. Aspiruje z pewnością do średnio-wysokiej półki jakościowej. Cena, jak na Japończyków przystało – wysoka. Chociaż do Winninga im trochę brakuje.
Poza typowym asortymentem do sztuk walki, robią również odzież sportową. Jednak jako marka bokserska nie są potęgą. Bokserzy stosunkowo rzadko używają produktów Hayabusa. Są ciekawsze alternatywy, jednak dla fanów wzornictwa to Hayabusa może okazać się majstersztykiem. Tworzą odjazdowe graficznie rękawice bokserskie!
Nike
Znana i lubiana (głównie przez dzieci) marka. Z boksem nie ma zbyt wiele wspólnego poza produkcją jednego z atrybutów boksera. Co robią dobrze? Na pewno bokserskie obuwie. Bardzo popularne wśród bokserów. Buty Nike wybiera m.in. D. Bivol a jego poczucie dystansu jest wręcz bajeczne.
W obuwiu Nike walczy bardzo duża liczba bokserów, wśród nich są: C. Plant, G. Kambosos, B. J. Saunders, D. Garcia, G. Davis.
Możesz rozważyć także zakup dresów, skarpetek, koszulek treningowych Nike.
TOP TEN
Marka cechująca się prostotą i wytrzymałością, spełnia wymogi bokserskie. Średnio-niska półka cenowa. Dobra relacja ceny do jakości. Znana z walk amatorskich (podobnie jak Green Hill, Adidas). Oferują bardzo ciekawy i rzadko spotykany gumowy kask, który można bardzo łatwo umyć po sparingu. Produkty marki wyglądają łagodnie mówiąc średnio, natomiast nie oznacza to, że nie nadają się do boksu. Top Ten to świetny wybór dla początkujących zawodników szermierki na pięści. Z resztą pamiętamy, że Ołeksandr Usyk też boksował jako amator w rękawicach i kasku marki Top Ten. Wybór jednak raczej dla amatorów niż dla profesjonalistów.
Title
Title Boxing powstało w 1998 roku. O tego czasu dość mocno promuje produkty bokserskie oraz MMA. Duży asortyment, dość kiepska jakość. Cena niska, co pozwala im na ekspansję. Typowy produkt komercyjny. Dużo ładnych reklam, ale nie idzie za tym jakość. Cena jednak naprawdę zachęcająca. Ogólnie należy im się duży plus za marketing i super estetykę w stylu oldschool boksu.
No Boxing No Life
Meksykańska marka Eddy`ego Reynoso. Promuje je w zespół ze swoim podopiecznym Canelo Alvarezem. Kit czy hit? Trudno stwierdzić. Mają różne wersje. Canelo z pewnością trenuje w świetnie zrobionych rękawicach o doskonałej jakości. Jednak te komercyjne są wielokrotnie niższej jakości. Robione na szybko, byle jak. Promocja i sprzedaż, to się liczy. Po to przed kamerami tarczuje w nich Canelo żeby jego trener sprzedał ich jak najwięcej.
Rękawic No Bocing No Life używa ponadto Ryan Garcia. Ale zapewniam, że to nie te same rękawice, które Ty możesz nabyć w ich sklepie internetowym…
Casanova
Marka ewidentnie wzorująca się na Cleto Reyes. Niby „Hecho en Mexico”, niby ładne, niby skórzane, niby nie najtańsze ale to jednak nie kultowe Cleto Reyes…
Boxraw
Produkują odzież o stylistyce bokserskiej. Dresy, spodenki, bluzy z kapturem, czapki. Typowy bokserski oldschool. Tylko w profesjonalnym wydaniu. Marketing na najwyższym poziomie, mocna ekspansja marki w ostatnim czasie. Boxraw słynie z tzw. sweat tracksuit, który ułatwia szybkie „zgubienie” wagi. Markę reprezentuje Amerykanin Gervonta „Tank” Davis.
Lonsdale
Bardzo popularna marka, jednak jeśli trenujesz boks unikaj ich produktów. Kup koszulkę, spodenki, skarpetki Lonsdale. Od rękawic, kasków i innych istotnych bokserskich akcesoriów trzymaj się z daleka. Dziś to już tylko tandetna komercja. Prawdopodobieństwo, że kupisz zabawkę wynosi 99%. Kupuj ich odzież, nie sprzęt bokserski.
Boxeo
Kolejna meksykańska marka w zestawieniu. Asortyment z mocnej koziej skóry. Rękawice są bardzo ciasne, dobrze dopasowane, nie są rekomendowane dla bokserów z dużą ręką. Wyglądem przypominają Cleto Reyesy – kultowy, oldschoolowy, kwadratowy profil.
Wielką wadą są pojedyncze szwy w rękawicach Boxeo, jak puszczą to z czasem nadają się na śmietnik. Zapamiętaj! Podwójne szwy z mocnych nici są standardem do którego należy dążyć w rękawicach bokserskich.
Campeon
Meksykański brand. Robią rękawice szerokie, niezbyt estetyczne. Dobrze zabezpieczają dłoń przed uszkodzeniami. Świetne do sparingów i do pracy na worku ciężkim.
Styl klasyczny, oldschoolowy. Znów widoczne odniesienia do Cleto Reyes, który bardzo często jest wzorem dla innych meksykańskich marek. Szwy pojedyncze lub podwójne, zależnie od modelu. Raczej nisko-średnia półka, choć jako alternatywa do komercyjnego towaru Adidasa czy Lonsdale na pewno warta rozważenia. W końcu to Meksyk!
Gil
Kolejna meksykańska marka, cechy podobne do pozostałych. Jakość średnia, cena nie za wysoka, choć też nie jest niska. Gil ewidentnie wzorowany jest na innym gigancie bokserskim – Gancie.
Minusem rękawic jest dość luźny nadgarstek. Zalecane do dużych rąk, zwłaszcza grubszych nadgarstków.
Lopez
Jak wyżej, tylko trochę gorzej. Meksykański produkt w niskim wydaniu. Wygląd tradycyjny, oldschoolowy. Jakość nie najlepsza. Jedyny plus to wygląd, wzorowany na meksykańskiej klasyce oraz zabezpieczenie nadgarstka w stylu Cleto Reyes.
Reasumując, większość mniejszych producentów rękawic w Meksyku jest warta uwagi dlatego, że przedsiębiorstwa są zazwyczaj rodzinne. Rękawice produkowane są w domach, małych warsztatach kaletniczych i to jest w tym wszystkim cudowne. Oczywiście marki takie nie mają szans marketingowych z Everlast czy Adidas. Ale pod względem jakości często dorównują a nawet przewyższają większych, bogatszych braci.
Warto rozważyć zakup rękawic niszowych, mniejszej rodzinnej marki, może to być naprawdę miłe zaskoczenia.
Bokserzy często promują marki takie jak: Everlast, Adidas, Lonsdale, Boxraw, Boxing Life, Nike a poza kamerami wkładają inne produkty, które uważają za zdecydowanie lepiej dopasowane. Walczą w Winningach, Cleto Reyesach, Grantach. Reklama dźwignią handlu, pamiętajmy.
King (Top King/Top King Boxing/TKB)/Fairtex/Twins Special
Wielka trójca marek reprezentujących boks tajski w zestawieniu. Bardzo znane firmy w środowisku MMA. W boksie też popularne, choć tylko na salach treningowych. Godziwa jakość. Każda z wymienionych marek ma swoje własne wady i zalety. Świetna dostępność, obecne w polskich sklepach bokserskich. Dawne rękawice Top King są nie do zajechania. Fairtex to król MMA. Twins ma świetne rękawice dość rozbudowane, nadające się świetnie do boksu.
Co warto odnotować, rękawice tych firm różnią się od typowych rękawic bokserskich profilowaniem i wypełnieniem. Są przeznaczone do Muay Thai, nie do boksu. Ale to nie oznacza, że koniecznie musimy z nich zrezygnować trenując boks.
Dlaczego? Ponieważ relacja ceny do jakości w przypadku tych marek jest naprawdę dobra. Za tą cenę nie dostaniemy najlepszych marek bokserskich, co najwyżej wejdziemy w średnią półkę cenową. Alternatywnie mamy topowy, profesjonalny produkt rodem z Tajlandii! Ich bogate wzornictwo może naprawdę cieszyć!
Masters
Polska firma istniejąca od 1991 roku. Muszę przyznać, że stosunek ceny do jakości jest niezły. Ceny są bardzo niskie a jakość, no cóż – nie jest to żaden światowy top, ale można tym od biedy trenować. Bogaty asortyment, niezłe materiały (skóra naturalna, metal, mocne sklejki) używane do produkcji sprzętu bokserskiego. Jednak jak masz możliwość ściągnij lepszy sprzęt z zagranicy. Co prawda niektóre produkty Mastersa są bardzo słabej jakości, ale inne z kolei potrafią zaskoczyć rzeczywiście rzetelną jakością. Potwierdzam, że szybkościówka Mastersa jest niezniszczalna mimo wielu lat w użyciu!
Storm Cloud
Z polskich marek warto zwrócić uwagę także na Storm Cloud. Powstała w 2007 roku. Z opisu działalności wynika, że stworzyli ją polscy pasjonaci sportów walki i aktywni zawodnicy. Co cechuje Storm Cloud? Na pierwszy rzut oka jest to przerażająco niska cena, jak na produkt bokserski. Jednak niech nie zwiedzie nas ten czynnik, bo produkty Storm Cloud naprawdę są niezłe jak na swoją cenę. Tarcze, kaski, suspensory i rękawice wykonane ze skóry naturalnej w cenie wielokrotnie niższej niż topowych marek? Takie rzeczy tylko dzięki Storm Cloud.
Z pewnością Storm Cloud jest wysoko jeśli chodzi o cenę do jakości. Nie możemy jednak oczekiwać, że ich produkty będą bardzo wysokiej jakości. Sprawdzą się jednak w treningu osób zaczynających przygodę z boksem. Warto mieć na uwadze, że ich rękawice są dość luźne w środku, sprawiają wrażenie nieprofesjonalnych. Są przeznaczone na większe ręce. Tarcze z kolei są dość ciasne. Tarcza do ciosów mocnych średniej jakości, ale skórzana więc za tą cenę nie można wymagać za dużo.
Podsumowanie
Podkreślam jeszcze raz, iż artykuł nie jest sponsorowany. Opisy nie mają na celu polecenia danej marki bokserskiej, starałem się bazować tylko na cenie, jakości i wytrzymałości produktów. Kieruje mną chęć pomocy w wyborze odpowiedniego sprzętu, szczególnie młodym adeptom i pasjonatom boksu.
Zwróćmy uwagę na fakt, iż każde przedsiębiorstwo produkuje sprzęt innej klasy, jakości. Marki stosują przeróżne strategie cenowe. Przyciągają różnych klientów. Warto niemniej jednak znać podstawowe informacje na temat kluczowych marek bokserskich, aby finalnie podjąć właściwą decyzję.
Jedno jest pewne – kupuj produkty uznanych marek bokserskich. Wieloletnie przedsiębiorstwa zajmujące się boksem nie od dziś, dają zdecydowanie większą gwarancję jakości niż te mniej profesjonalne, komercyjne podmioty. Staraj się też kierować rozsądkiem. Jeśli trenujesz boks amatorsko, raz czy dwa razy w tygodniu, nie musisz koniecznie kupować rękawic Winning czy Cleto Reyes. Wystarczy Green Hill, Paffen Sport, Storm Cloud lub Adidas.
W każdym pułapie cenowym znajdują się produkty dobrej jakości, wystarczy przeanalizować, sprawdzić, poczytać. Warto także popytać trenerów boksu lub doświadczonych zawodników, którzy testowali i zniszczyli już niejeden bokserski sprzęt. Często jest tak, że stare Everlasty przetrwały 10 lat a nowe po roku nadają się do kosza. Niektóre marki po prostu psują się szybciej niż inne. Pewne zaś wspaniale trzymają poziom.
Co polecam? Mieć własne zdanie zbudowane na podstawie kilku opinii i wielu informacji. Nasz mózg potrafi doskonale analizować, wykorzystajmy to do własnych celów.
Czego nie polecam? Kupowania danej marki, ponieważ ktoś nam ją ślepo polecił. Kupmy raczej te rękawice czy kask, które kolega tłucze już drugi sezon na gymie i dalej wyglądają nieźle.
Jeśli artykuł okazał się przydatny, żywię nadzieję, że zapoznasz się także z pozostałymi wpisami na blogu. Kliknij tutaj i zdobądź wiedzę bokserską na najwyższym poziomie!
Przeczytaj również poniższe unikatowe artykuły:
Co bokser jeść powinien!
Przeprowadź skuteczną rozgrzewkę bokserską!
Rozgrzewaj się jak mistrz!
Naucz się bokserskiej pracy nóg niczym Usyk!
Tańcz w ringu jak Usyk!
Dowiedz się jak możesz bronić się w boksie!
Obrony w boksie!
Wszystkiego dobrego
Dawid
All rights reserved.